Czas letni to tradycyjnie okres, w którym staramy się znaleźć czas, aby zmienić otoczenie, odetchnąć i wypocząć na łonie natury. Nie każdy jednak jest entuzjastą zorganizowanych wyjazdów, czy innych tradycyjnych form wakacyjnego wypoczynku. Nie każdy jednak dysponuje odpowiednim miejscem, w którym może spędzić kilka beztroskich dni.
Coraz chętniej ludzie kupują domy mobilne, ponieważ oferują one wygodę i swobodę podróżowania, pozwalając mieszkać w różnych miejscach bez konieczności wiązania się z jednym stałym miejscem i wynajmowania noclegów.
Ile kosztuje dom mobilny?
Jak twierdzą eksperci, popularność domów mobilnych zwiększyła się gwałtownie w ostatnich latach. Co jednak nie oznacza, że jako rozwiązanie od niedawna obecne na naszym rynku osiąga jakieś zawrotne ceny. Wszystko zależy od tego, jakie mamy wymagania, ile potrzebujemy przestrzeni i czy ma to być miejsce całoroczne. Ceny standardowej wielkości domków mobilnych oscylują w okolicy stu tysięcy złotych. Ale przy odrobinie kreatywności i czasu można znaleźć także przystępniejsze oferty.
Koszty domów mobilnych mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Istotne jest, jakie mamy wymagania odnośnie pojazdu, czy potrzebujemy go na okres całego roku, czy tylko na sezon letni. Ponadto wielkość i wyposażenie mają wpływ na jego cenę. Standardowe wielkości domków mobilnych, które oferują odpowiednią przestrzeń dla kilku osób.
Jakie są koszty korzystania z domu mobilnego?
Podstawowym wydatkiem jest ubezpieczenie domu mobilnego. Podobnie jak w przypadku samochodu, takie ubezpieczenie jest niezbędne, aby chronić się przed ewentualnymi stratami w wyniku wypadku czy kradzieży. Koszty ubezpieczenia mogą się różnić w zależności od zakresu polisy oraz historii kierowcy, natomiast szacuje się je w okolicach 2 tysięcy złotych rocznie.
Nie można zapomnieć również o kosztach paliwa. Dom mobilny, zwłaszcza jeśli jest większy, może spalać znacznie więcej paliwa niż zwykłe samochody. Długie trasy mogą wiązać się z dodatkowymi wydatkami na tankowanie.
Podróżowanie camperem wymaga również znalezienia odpowiednich miejsc do parkowania na noc. Płatne campingi, to jedna z najczęstszych opcji dla podróżujących domem mobilnym. Campingi oferują infrastrukturę do podłączenia campera do prądu, wody i kanalizacji. Zapewniają również dostęp do toalet, pryszniców, miejsc do grillowania. Istnieje wiele miejsc, zwłaszcza na autostradach i drogach krajowych, gdzie podróżni mogą zatrzymać się na noc bezpłatnie. Choć są to rozwiązania oszczędne, nie zawsze oferują one takie udogodnienia jak płatne campingi, a także mogą być bardziej ograniczone pod względem bezpieczeństwa i komfortu.
Należy jednak podkreślić, że bez wymaganych zezwoleń taki dom może znajdować się na danym terenie przez 120 dni.
Czy utrzymanie domu mobilnego pochłania dużo środków?
Obecne czasy dają nam wiele możliwości ograniczenia codziennych wydatków związanych z energią, ciepłem do minimum. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii znacznie w tym pomaga, co gwarantuje pełną samowystarczalność przy niewielkich domkach. Większość produkowanych obecnie domów mobilnych posiada odpowiednie instalacje produkujące na przykład elektryczność, czy pozwalające uzyskać wodę zdatną nie tylko do mycia, czy sprzątania, ale także, dzięki odpowiednim filtrom, do picia.
W efekcie mamy przyjemną wizję taniego i szybkiego do uzyskania miejsca relaksu lub dla niektórych do funkcjonowania na co dzień. Należy jednocześnie pamiętać, że kwestia podłączenia się do przyłączy administratora związana jest jednak z dodatkowymi opłatami.