Święta Bożego Narodzenia są szczególnym czasem w roku, który poświęcamy swojej rodzinie i refleksji. Bardzo ważnym elementem tworzenia atmosfery wigilijnej jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Dotyczy to zarówno stosownych dekoracji, takich jak ozdobiona choinka, rozwieszone lampki oraz wszelkiego rodzaju stroiki. Równie ważne jest takie zagospodarowanie przestrzeni, które pozwoli na ugoszczenie wszystkich bliskich w komfortowych warunkach niezależnie od wielkości przestrzeni. W niniejszym artykule przedstawimy kilka sposobów i porad, w jaki sposób można zorganizować kolację wigilijną na ograniczonym metrażu.
Kolacja wigilijna
Przed Wigilią należy zatroszczyć się o przygotowanie tradycyjnych potraw. Przyrządzenie licznych dań w małej kuchni może stanowić wyzwanie, ale nie jest niemożliwe. W takim wypadku kluczowa będzie ergonomia oraz dobra organizacja przestrzeni. W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie niepotrzebne gadżety i dodatki, które ograniczają swobodę naszych ruchów. Należy także na bieżąco sprzątać po wykonaniu każdej czynności, by uniknąć gromadzenia się przedmiotów. Dobrze jest także przygotować sobie wszystkie składniki, które wymagają krojenia, obierania i siekania przed przystąpieniem do właściwego gotowania. Przygotowania należy rozpocząć jak najszybciej, zastanawiając się, które potrawy możemy przygotować z wyprzedzeniem (np. leżakujące pierniki). Dobrze zorganizowana praca pozwoli uniknąć dodatkowych napięć.
Świąteczny stół
Wigilijny stół stanowi centralne miejsce spotkania niezależnie od przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie rozkładanego stołu, który daje możliwość łatwego powiększenia poprzez dodanie dodatkowych blatów. Taki stół na co dzień nie będzie ograniczać naszej przestrzeni życiowej, a przy okazji uroczystości rodzinnych pozwoli usadzić gości w komfortowy sposób.
Odpowiedniej wielkości stół należy następnie udekorować stosowanie do okazji. W pierwszej kolejności należy zadbać o wybór obrusa i zastawy stołowej. Świetnie sprawdzi się nie tylko klasyczny biały obrus, ale także szara, czerwona lub zielona tkanina. Dostępne są także różne wersje kolorystyczne ze świątecznymi motywami świec, gwiazdek czy reniferów. Do szarych obrusów doskonale sprawdzą się srebrne dodatki, a do czerwonego złote. Odpowiednio zaaranżowany stół świąteczny będzie pełnić nie tylko centralne miejsce spotkania rodzinnego, ale także wypełni funkcję dekoracyjną, kreując przy tym pożądaną atmosferę świąt. W przypadku ograniczonej przestani warto skupić się na nieprzytłaczającej dekoracji stołu i postawić na minimalizm w jadalni czy salonie.
Dekoracje
Nieodzownym elementem wystroju świątecznego domu stanowią dekoracje. Na małej przestrzeni warto jednak postawić na umiar i minimalizm dekoracyjny, by uniknąć efektu przytłoczenia i przeładowania. Ciekawym rozwiązaniem może być odpowiednia aranżacja świątecznego okna, na którym oprócz lampek możemy rozwiesić girlandy, wińce, szklane sople lodu, koraliki czy bombki. Na rynku dostępne są także dekoracje naklejane na szyby z motywem śnieżek, świeczek czy reniferów.
Kluczowym i niezastąpionym elementem wystroju pozostaje jednak choinka, którą też można dostosować do ograniczonego metrażu. Idealnym wyborem będzie kupno sztucznej choinki, która zajmuje mniej miejsca, w wysokości od 1 do 1,5 m. Dodatkowo możemy rozważyć kupno choinki na pniu, którą bez problemu możemy ustawić na podłodze w towarzystwie innych mebli. Alternatywnym rozwiązaniem są choinka ścienna, którą możemy wykonać samodzielnie z drewna czy lampek lub kupić gotowy stelaż.
Rozwiązaniem może być skupienie się na dekoracjach zewnętrznych i ogrodowych. Dostępne są liczne rodzaje lampek, wieńców oraz stojących dekoracji w formie reniferów, mikołajów, aniołków oraz sani.
Spędzenie świąt w domku mobilnym nie różni się niczym od świętowania w standardowych mieszkaniach. Możliwe jest przyjęcie i ugoszczenie bliskich przy zachowaniu wszystkich tradycji bez szkody dla bożonarodzeniowego klimatu. Warto jedynie pamiętać o odpowiedniej organizacji czasu i pracy, by uniknąć przedświątecznych napięć i chaosu.