Domki mobilne to temat, o którym w Polsce mało się mówi. Mimo to w ostatnich lata coraz więcej osób decyduje się na zakup domu na czterech kółkach. Ich funkcjonalność oraz fakt, że możemy mieszkać w nich przez cały rok, są dodatkowym atutem, który przyciąga uwagę wielu kupców. Dzisiejsze możliwości i zaawansowana technologia umożliwiają stworzenie w małym wnętrzu, domu, który będzie miał wszystko, co potrzebne. Ale jak wyglądają kwestie prawne związane z postawieniem takiego budynku na działce?
Prawo budowlane, a domki mobilne
Kupując domek mobilny, należy dobrze zapoznać się z prawem budowlanym oraz tym, na co zwraca uwagę. W sieci panuje mylne przekonanie, że domki mobilne albo przyczepy kempingowe nie są traktowane jako obiekty budowlane, więc nie podlegają one przepisom prawa budowlanego. Ludzie myślą, że mogą je postawić na swojej działce bez konieczności dbania o jakiekolwiek formalności. Taka postawa podsycana jest dodatkowo przez osoby sprzedające domki mobilne czy grunty na znanych serwisach z ofertami nieruchomości.
Niestety sytuacja wygląda nieco inaczej. Wszystko, co zostanie postawione na działce, musi zostać zatwierdzone i zalegalizowane. Potrzebne jest nam pozwolenie, które dostaniemy albo przez procedurę zgłoszenia, albo przez uzyskanie pozwolenia na budowę. Tłumaczenie, że domek ma koła i można go przesunąć w każdym momencie, przez co nie jest trwale związany z gruntem, nie pomoże nam w ochronie przed konsekwencjami.
Domek mobilny jest obiektem budowalnym!
Polskie prawo ustawodawcze, przez wiele lat nie wiedziało, do jakiej kategorii zaliczyć domki mobilne. Nawet dzisiaj prawo budowlane nie posiada definicji tego typu obiektów, mimo to linia orzecznicza jasno wskazuje, że jeśli przyczepa kempingowa lub domek mobilny nie spełnia w danej chwili swojej głównej funkcji, jaką jest transport i komunikacja, to staje się on obiektem budowlanym (art.3 pkt 5 prawa budowlanego).
Każdy domek na kółkach, postawiony na działce po to, aby w nim zamieszkać, niezależnie od długości czasu, może zostać potraktowany jako obiekt budowalny.
Domek mobilny, a pozwolenie na budowę
Domki mobilne, których powierzchnia jest mniejsza niż 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę, gdyż są one traktowane jako budynki rekreacyjne, przeznaczone na okres wypoczynkowy. Trzeba jednak zgłosić zamiar postawienia domku na swojej działce Staroście Powiatowemu. Jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymamy pisma, które zabraniałoby postawienia tego typu budowli na naszym placu, to możemy przetransportować domek w miejsce docelowe.
W przypadku, kiedy zakupiony przez nas dom ma większą powierzchnię niż 35 m2 musimy dostać pozwolenie na budowę. W takim momencie bardzo ważny jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy, które mogą jasno określić, jaki kolor ma mieć budynek czy jaki ma być kont nachylenia dachu. Warto zapoznać się z tymi dokumentami, przed złożeniem zamówienia, po to, aby ograniczyć koszty i dopasować domek na kółkach do wymogów zawartych w dokumentach.
Polskie przepisy prawa budowlanego są bardzo nieprecyzyjne, dlatego warto udać się do starostwa powiatowego, niezależnie od tego, jaką powierzchnię ma nasz domek, aby dostać prawidłowe informacje i uniknąć problemów.
Jeśli szukasz idealnego domku mobilnego, lub masz jakieś pytania związane z budynkiem na czterech kołach i kwestiami prawnymi, to zapraszamy do kontaktu.